مطالبی درباره جفت کرد قناری
سلام دوستان عزیز. مطلبی رو در مورد جفت کردن قناری لازمه بگم چون خیلی از دوستان راجع بهش سئوال دارن.

من یه سیری رو خلاصه در مورد جفت کردن قناری میگم. امیدوارم مفید واقع بشه.

موقعی که قناری از لک در می یاد‌ ،‌ آروم آروم شروع به آماده شدن می کنه. کمکی که شما در این موقع می تونید داشته باشید اینه که با برنامه غذایی مناسب و ثابت کمک کنید قناری زودتر آماده بشه.

مهمترین علامت آمادگی نر و ماده از «پس» اونها مشاهده می شه. همچنین در نر قرص خونی و ماده جست و خیز و حرکات مداوم و البته در ماده های مسن کرچ شدن و کم تحرکی.

اینکه نر و ماده چه موقع آماده می شن گفتنش ممکن نیست. پس نگران زمان نباشید. مهم اینه که قناری آماده بشه.

بعد اینکه آماده شد، زمان جفت کردن اونهاست.

ببینید شما دو قناری که غریبه هستن رو می خواید جفت کنید. قناری هم موجود زنده هست. حس و شعور داره. این رو جدی بگیرید و افسانه ندونید.

بهتره قبل جفت کردن همدیگه رو ببینن. روبروی هم بذارید و واکنش اونها رو مشاهده کنید. اگه به هم رغبت داشتن جفت کنید.

البته این کار واجب نیست. یعنی می شه دو قناری رو هم که اصلا همدیگه رو ندیدن جفت کرد. اما نباید انتظار داشته باشید سریع جفت بشه.

بعد از اینکه قناریا رو کنار هم گذاشتین، در صورتی که هر دو در آمادگی کامل به سر می بردن، پیشنهاد من اینه که دیگه کاری به کارشون نداشته باشید. فقط بعد از ۵ روز لانه رو براشون بذارید و کنار بشینید و منتظر تا ماده تخم بذاره.

در این زمان چند اتفاق ممکنه بیفته.

١- نر و ماده هر دو سالم = تخم گذاشته شده و نطفه می گیره

٢- یکی از اون ها مشکل داره = تخم گذاشته نمی شه یا تخم بدون نطفه می شه

٣- هر دو از اول آماده بودن اما در زمان جفت کردن یکی از اونها مریض می شه= این مریضی باعث شده قناری از مستی بیفته و جفت نخورن. نتیجه اینکه ماده تخم نمی ذاره

۴- به خاطر تغییرات آب و هوایی، غذایی، یا مکانی از آمادگی خارج می شن = ماده تخم نمی ذاره

به هر حال این اتفاقات و امثال اون باعث می شه نتیجه مطلوب بدست نیاد. پس مراقبت از این بابت هم بسیار مهمه.

امیدوارم همگی بتونیم با مراقبت صحیح و درست از قناریها شاهد بوجود آمدن جوجه هایی سالم، خوش رنگ و خوش فرم باشیم.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در سی ام شهریور ۱۳۹۰  |
 آشنایی با قناری یکسر

قناری یکسر چیست؟

وقتی یک نژاد(مثه جیبر یا یورک) با قناری رسمی جفت زده شه حاصل اون یکسر هست. یکسر جیبر یا یکسر یورک

در یک تعریف کاملتر قناری که از مثه یورک یا جیبر هست اما همه خصوصیات اون رو نداره یکسره. مثلا قناری یکسر جیبر قناریه که تن لاغر و پاهای بلندی داره اما صاف نمی ایسته و زانوهاشو خم می کنه. مثه شکل پایین.

برای اینکه کاملتر مشخص بشه به تصویر پایین نگاه کنید. قناری طوسی رو با سفید مقایسه کنید متوجه میشید کدومشون یکسره

پس در شناخت یکسر همین بس که برخی خصوصیات قناری اصیل رو نداره.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در سی ام شهریور ۱۳۹۰  |
 تکثیر و تولید مثل
زمان جفت گیری اواخر زمستان و فصل بهار است.

ناحیه مخرج قناری نر آماده جفت گیری دارای برآمدگی بوده و از سطح شکم بالاتر است. با بال های نیمه آویزان مدام به این سو و آن سو می پرد و هنگام آواز خواندن پا می کوبد. به عنوان یک اصل کلی قناری نر آماده باید قرص بخواند و ریزه خوانی نکند.

قناری ماده نیز هنگامی که آماده جفت گیری می شود فعالیتش زیاد شده بی قراری کرده و مرتب در قفس پرواز می کند و با صدای لرزان آواز جفت یابی می خواند. وقتی بر روی چوب می نشیند بالهایش نیمه آویخته شده و دمش را بالا گرفته به طرف جلو خم می شود. برخی از قناری های ماده پرهای سینه خود و یا تکه هایی از روزنامه های کف قفس را می کنند و در گوشه ای جمع می کنند.

روش معمولی

پرنده نر و ماده را جدا از هم به نحوی که قادر به دیدن و شنیدن صدای یکدیگر باشند قرار دهید و خوب تغذیه شوند. سپس قفس ها را رفته رفته به هم نزدیک تر کنید در صورتی که هیچگونه حالت تدافعی یا ترس و خجالت بین آنها مشاهده ننمودید آنگاه زمان یکی کردن فرا رسیده است.

نکته : مراقب باشید هر دو جفت از سلامت کافی برخوردار باشند و مطمئن شوید که یکی از آنها نر و دیگری ماده است.

نکته : در جفتی که خود یکدیگر را انتخاب کرده باشند تعداد و نحوه پرورش جوجه ها به بهترین صورت ممکن انجام می گیرد.

نکته : قناری هایی که به نزاع و زد و خورد شدید می پردازند باید هرچه زود تر جدا شوند.

نکته : برای دوران جفت گیری از غذاهای تقویتی (تخم مرغ و نان سوخاری و شیر خشک بچه و عسل و شکر و دانه های متفاوت) استفاده کنید.

یک نر و چندین ماده

روش دیگر نکثیر نگهداری سه یا چهار قناری ماده همراه با یک نر در یک قفس بزرگ یا پاسیو است.

یک نر به طور مجزا برای چندین ماده

در این روش که خصوصا توسط اشخاص با تجربه انجام می شود چندین ماده به طور انفرادی در قفس های کوچکی نگهداری می شوند. به محض آنکه ماده تمامی تخم هایش را بگذارد نر گرفته شده  و پیش ماده آماده بعدی رها می شود.

نکته : پرورش دهنده زمانی اقدام به قرار دادن نری نزدیک ماده می نماید که ماده آماده تخم گذاری بوده و لانه ای را حاضر و آماده کرده باشد.

لانه سازی

لانه تخم را  بایستی۶- ۷ روز پس از کنار هم قرار دادن قناری در نیمه فوقانی قفس قرار داد.  قناری ماده درست قبل از تخمگذاری لانه اش را می سازد. جهت پوشاندن داخل لانه می توان تکه های پنبه پشم و یا پارچه کهنه که به صورت رشته رشته در آمده اند استفاده کرد.                  

تخم گذاری

قبل از شروع تخم گذاری در زیر دم و نزدیک مخرج قناری ماده یک برآمدگی بوجود می آید و پرنده ژولیده و پف آلود به نظر می رسد و به سختی نفس می کشد. او هر روز یا یک روز در میان تخم گذاشته تا در نهایت بین ۲ الئ ۶ تخم به رنگ آبی روشن با لکه های کوچک قهوه ای جمع شود. ۱۳یا ۱۴ روز پس از خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.

نکته : معمولا تخم آخر کمی پر رنگ تر است.

نکته : اگر تا یک هفته پس از آمیزش موفقیت آمیز پرنده هیچ گونه تخمی مشاهده نشد به پرنده ماده دیگری احتیاج دارید.

نکته : برخی از ماده ها به خصوص آنها که جوان هستند و برای اولین بار تخم می گذارند ناگهان تخم ها را ترک کرده و از ادامه خوابیدن بر روی آنها خودداری می کنند.

نکته : در صورتی که قناری نر ضمن خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها نزدش باشد او را با خوراک داخل چلیکدان خود تغذیه می کند.

نکته:با شروع زمان خوابیدن پرنده بر روی تخم ها از حمام کردن او صرف نظر کنید و غذای تقویتی دوران جفتگیری را قطع کنید.

نکته : ۱۲ روز بعد از شروع خوابیدن پرنده بر روی تخم ها مجددا ظرف حمام را در دسترس پرنده قرار دهید.

به دنیا آمدن جوجه ها

آنها در ابتدا بدون پر و کور بوده و تا ۱۶ روز کاملا به مادر خود وابسته اند. از روز دوم بعد از تولد می توان دادن غذای نرم را شروع کرد. از حدود روز ششم به بعد پرنده ماده از روی جوجه ها برخاسته و بر روی چوب استراحت می کند. از حدود سن ۱۸ الی ۲۱ روزگی پر و بال جوجه ها شروع بع در آمدن می کند. در این زمان جوجه ها لانه را ترک می کنند.

نکته : هرگز در به دنیا آمدن جوجه ها از تخم به آنها کمک نکنید.

نکته : تا سن ۶ هفتگی باید غذای نرم در اختیار جوجه بگذارید.

نکته : ممکن است پرنده ماده جهت گذاشتن تخم های جدید شروع به ساختن لانه جدبدی بکند. اگر تصمیم دارید مجددا جوجه بگیرید جوجه ها را قبل از به دنیا آمدن جوجه های جدید از والدینشان جدا کنید.

نکته : به پرنده ماده اجازه دهید تا در طی هر فصل جفتگیری ۲ تا ۳ دوره تخم گذاری کرده و جوجه به دنیا

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 عوارض ناشی از کمبود ويتامين ها ومواد معدنی بر روی قدرت جوجه درآوری
-------------------------------------------------------------------------------- عوارض ناشی از کمبود ويتامين ها ومواد معدنی بر روی قدرت جوجه درآوری عمده مواد غذايی که موجب اختلالات جوجه کشی درقناری ها می شوند عبارتند از مواد معدنی و ويتامين ها . بسته به نوع کمبود و انفرادی يا چند موردی بودن اين کمبودها ممکن است عوارض متفاوت باشد . کمبود ويتامين A (رتینول): موجب کوری - نقرس - تلفات جنينی در روزهای اول و دوم رشد جنين بخاطر نارسايی سيستم گردش خون و کاهش ميزان خروج جوجه ها از تخم می شود . معمولا علت کمبود اين ويتامين ناشی از عدم استفاده از سبزيجات و مصرف غذای کهنه می باشد . کمبود ويتامين D (کلسیفرول): موجب نرمی استخوان و کج شدن استخوان های بلند ( مثل ساق پا ) , کاهش ضخامت پوسته تخم و مرگ جنين در اواخر دوران جوجه کشی شود . معمولا به علت عدم دسترسی پرنده به نور آفتاب بروز می کند . کمبود ويتامین E (توکوفرول): موجب عدم باروری تخمها , ضعف جوجه خارج شده از تخم , مرگ در روزهای اوليه پس از خروج از تخم همراه با خيز زير پوستی و آتروفی عضلانی می شود . در اثر مصرف دان ها يا مواد چرب اکسيد شده بروز می کند . کمبود ويتامين B1 (تیامین): موجب بدنيا آمدن جوجه های ضعيف و دارای لرزش می شود که ظرف چند روز پس از خروج از تخم تلف می شوند . کمبود ويتامين B2 (ریبو فلاوین): موجب فلجی و جمع شدگی پنجه پا از مرحله دوم رشد جنينی به بعد می شود . کمبود نياسين ( اسيد نيکوتينيک ) : موجب کاهش ميزان جوجه درآوری می شود. معمولا به علت استفاده از منابع پروتئينی نامرغوب و کمبود اسيد آمينه تريپتو فان بروز ميکند . کمبود ويتامين B6 (پیریدوکسین): به سبب نقش مهمش در رشد اوليه جنين , موجب افزايش مرگ و مير جنين می شود . جيره های غذذايی حاوی پروتئين زياد بطور ثانويه موجب کمبود اين ويتامين می شود . کمبود همزمان اين ويتامين و ماده معدنی منگنز موجب بزرگ شدن مفصل خرگوشی ( مفصل بالای ساق پای پرنده ) شده و منجر به دررفتگی پا به يک طرف گردد . کمبود اسيد فوليک ( فولاسين ) : موجب مرگ و مير جوجه در دوره اوليه رشد در اثر کم خونی و گاهی مرگ و مير درهنگام خروج جوجه از تخم می شود . معمولا براثر مصرف طولانی مدت آنتی بيوتيک بروز می کند . زيرا آنتی بيوتيک موجب از بين رفتن باکتری های روده ای که مسئول ساختن اين ويتامين هستند , می شود . کمبود ويتامين B12 (کوبالامین): موجب کم خونی و مرگ در دوران اوليه و گاهی ادم و تحليل رفتن رشد عضلانی در مرحله دوم رشد جنينی می شود . کمبود اسيد پنتوتنيک : موجب بروز پرهای غيرعادی همراه با خونريزی زير پوست در مرحله سوم رشد جنينی می گردد . کمبود بيوتين : موجب مرگ و مير در مرحله اول و سوم رشد جنينی همراه با تغيير شکل منقار به صورت منقار طوطی و کوتاه شدن طول استخوان ها می شود کلسيم(ca) و فسفر(p): ميزان هر يک از اين دوماده به تنهايی و نسبت بين آنها تاثيرزيادی برضخامت پوسته تخم و رشد استخوان بندی جنين دارد . کمبود آنها و يا عدم تعادل بين آن دو موجب کاهش قدرت جوجه در خروج از تخم می شود . جوجه های مبتلا دارای رانهای ضخيم و بال های کوتاه همراه با خيز زير پوست گردن و نرمی استخوان می باشد . منيزیم (mg): اين ماده معدنی در تنظيم رشد استخوانی نقش داشته و کمبود آن موجب بيماری پروزيس , کوتاه شدن طول بال خيز زير پوستی و منقار طوطی شکل می شود .
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 تولید مثل
تولید مثل

سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.

اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین.پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.

در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.

وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.

بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.

این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.

معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.

اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.

جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.

به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.

وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.

معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .

اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.

پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.

اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.

اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 براي جفتگیری و جوجه كشي مناسب از قناری به نكات ذیل توجه نماييد :
 

براي جفتگیری و جوجه كشي مناسب از قناری به نكات ذیل توجه نماييد :

۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .

۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.

۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفتها فراهم شود.

۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناریها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.

۵- دو قناري كه داراي عيب مشترك می باشند نبايد با يكديگر جفت شوند.

۶- از نظر جثه بايد هر دو يا يكي از جفتها داراي اندامي قابل ملاحظه باشد.

۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.

۸- قناریها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.

۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.

۱۰- بهترين موقع براي جفت كردن قناريها نیمه فروردين ماه است و حتي الامكان از اسفند ماه نبايد زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناريها ثابت باشد و آمادگي قناريها براي جفت گيري زیاد باشد بايد هر چند روز هم از موعد جفت گيري زودتر باشد ، از اين عمل جلوگيري ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.

۱۱-  پرنده هايي را براي جفت انداختن انتخاب كنند كه در رده هاي مختلف سني قرار دارند. يك نر جوان را با ماده اي كه يكسال دارد در و يا بر عكس جفت کنید .

۱۲- در حد امکان یکی از جفتها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .

۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.

۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.

۱۵- هفته اییک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی  در اختیار جفتها و جوجه هایشان قرار گیرد.

۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی ازهم متولد شوند.

۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفتها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.

۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.

۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.

۲۰- از قفسهای استاندارد(50.40.30)استفاده گردد.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 تغذیه دوران پرریزی (تولک)
تغذیه دوران پرریزی (تولک)
۱. خارج نمودن تمامي غذاهاي گرم از رژيم غذايي قناری(بجز تخم کتان)
۲. هفته اي سه بار و هر بار پنج قطره مولتي ويتامين از طريق آب آشاميدني به قناری خورانده شود(از قطره مولتي ويتامين انسانی هرگز استفاده نشود چون چرب بوده و باعث بیماریهای روده ای در پرنده میشود)
 ۳.استفاده از سبزيجاتي چون برگ اسفناج ، برگ كلم ، برگ کاهو (اول شسته و پس از خشک شدن به اندازه یک انگشت به یک قناری بدهید)

۴.استفاده از تخم کاهو ،تخم خرفه ،تخم اسفرزه و تخم کلم قمری

۵.استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و ... برای تهیه جوانه ابتدا بذر را به مدت 24 ساعت در آب می ریزیم سپس از آب خارج نموده روی یک ظرف مسطح مانند بشقاب ریخته و یک پارچه نمدار روی آن قرار میدهیم. تا وقتی که جوانه ها حدود نیم سانتیمتر رشد کردند باید به پارچه نم داده شود اکنون جوانه قابل استفاده است. (تا حدود سه روز میتوان جوانه را در ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کرد در ضمن وقتی مخواهید از جوانه ها برای پرنده استفاده کنید نباید جوانه ها خیس باشند)
6.قرار دادن ظرف آب جهت حمام كردن قناريها هفته ای دو بار (از پودر های ضد شپشک که مخصوص استفاده در آب حمام قناری ساخته شده نیز استفاده شود)

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 تخم مرغی که به پرنده هایمان میدهیم دارای چه ترکیباتی است

تخم مرغی که به پرنده هایمان میدهیم دارای چه ترکیباتی است


ترکيب تخم مرغ :
کل مقدار پروتئين ، چربي و کربوهيدرات موجود در تخم مرغ  ، به عنوان يک منبع ذخيره اي براي رشد و نمو مورد استفاده قرار مي گيرد. پروتئين موجود در سفيده تخم مرغ به عنوان يک پروتئين استاندارد شناخته شده است. اين نوع پروتئين از آنجايي که شامل نسبت هاي مختلفي از اسيدهاي آمينه ضروري مورد نيازقناري است به عنوان پروتئين ايده ال ناميده مي شود. پروتئين موجود در تخم مرغ به آساني هضم مي شود و به همين دليل از قابليت دسترسي بسيار بالايي براي قناري برخوردار است. همچنين مي توان با دستکاري و تغيير ترکيب اسيدهاي چرب موجود در تخم مرغ آن را به يک ماده کاملا مفيد براي قناري تبديل نمود. . امروزه مي توان ترکيب مواد معدني و ويتاميني موجود در تخم مرغ رابا تغيير جيره غذايي مرغان تخمگذار ، تغيير داد.

خواص ضد ميکروبي تخم مرغ :
پروتئين موجود در سفيده تخم مرغ داراي خواص ضد باکتريايي مي باشد. ليزوزيم و آويدين دو ترکيب پروتئيني هستند که از سفيده تخم مرغ جدا مي شوندو کاربرد هاي مختلفي در صنعت دارند.
ليزوزيم را مي توان به طور تقريبي يک آنزيم کوچک در نظر گرفت که به ديواره پلي ساکاريدي باکتري هاي گرم مثبت حمله مي کند. اگر چه ليزوزيم بر روي باکتري هاي گرم منفي هيچگونه تاثيري ندارد، ولي ترکيب ليزوزيم مي تواند بر روي باکتري هاي متفاوتي موثر باشد.
آويدين يکي ديگر از پروتئينهاي موجود در سفيده تخم مرغ است که با بيوتين ترکيب مي شود و باعث مي شود که ويتامين بيوتين از دسترس باکتريها خارج مي شود بنابراين آويدين از رشد باکتريها جلوگيري مي کند.


خواص آنتي اکسيداني تخم مرغ :
يک ايده جديد در صنعت توليد مواد خوراکي ، استفاده از مواد با منشا طبيعي است که بتواند بهداشت و سلامت مواد خوراکي را تضمين کند. آنتي اکسيدانها ترکيباتي هستند که از تبديل اسيدهاي چرب غير اشباع، به پراکسيد اين اسيدهاي چرب جلوگيري مي نمايد.


اجزاي موجود در زرده تخم مرغ :
غشاي زرده تخم مرغ ( وتيلين ) به عنوان تقويت کننده بافتهاي بدن پرنده مورد استفاده قرار مي گيرد. لسيتين موجود در زرده تخم مرغ ، از نظر شيميايي به گروه فسفوليپيدها تعلق دارد. از نقطه نظر تغذيه اي ، اين ماده به عنوان يک منبع غني از کولين است. اين ماده همچنين در ترکيب سلول هاي انتقال دهنده پيام هاي عصبي نقش عمده اي ايفا مي کند. کولين همچنين به عنوان يکي از اجزا با اهميت در ترکيب اجزايي است که کلسترول و چربي ها را در بدن پرنده حمل مي کند. کمبود کولين در پرنده موجب کاهش سطح فسفاتيديل کولين مي شود و همين عامل باعث افزايش تجمع چربي و کلسترول در کبد مي شود. از ديگر خواص لسيتين تخم مرغ ، قابليت ترکيب آن با ويتامين
b12 و جلوگيري از پيشرفت بيماري است

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۰  |
 قناری فری جنوب هلند(Southern dutch frill) :
قناری فری جنوب هلند(Southern dutch frill) :

برخی از صاحب نظران بر این عقیده اند که این نژاد از قناری فری پاریسی و قناری بلژیکی در حدود صد سال پیش بوجود آمده است. به هنگام ایستادن بر روی چوب پاها و پشت بدن به طور عمودی قرار گرفته و دم پرنده در امتداد پشت او بوده و به چوب زیر پایش می چسبد و سر و گردنش به طور افقی به طرف جلو قرار می گیرد و بدن به شکل عدد هفت لاتین (7) در می آید. به همین دلیل کوچکتر از نژاد فری شمال هلند به نظر می رسد ولی طول آن حدود ۱۶ الی ۱۷ سانتی متر است. گردن پرنده باریک و بلند و سر او کوچک و بیضی شکل است. این پرنده ها والدین خوبی نیستند و بهتر است بهتر است از قناری پرستار برای خوابیدن بر روی تخم ها و پرورش جوجه ها استفاده کرد.


|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 قناری فری سوِيسی
قناری فری سوِيسی : از نظر ظاهری شبيه نژاد قناری فنسی اسكاتلندی ميباشد ولی طرز ايستادن كمانی شكلش شبيه نژاد فری جنوب هلندی است . حالت ايستادن پرنده به صورت خميده است و پاهايش را عمود نگه ميدارد . طول اين قناری ۱۶- ۱۷ سانتيمتر ميباشد .


|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 قناری ملادو(Melado) :
قناری ملادو(Melado) :

علاوه بر نژاد جی بوسو اخیرا نژاد جدیدی به نام ملادو به علاقه مندان قناری معرفی شده که از نظر شکل ظاهری مشابه با نژاد جیبوسو می باشد. ولی از آن بزرگتر بوده و طول کل بدن آن به حدود ۲۱ سانتی متر می رسد. بطوریکه طول دم و شکم و پشت آن حدود ۱۵ سانتی متر و سر و گردنش حدود ۶ سانتی متر است.|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 معروفترین نوع فینچ
این پرنده از معروفترین نوع فینچ آفریقایی است . در قبال رنگ آمیزی ساده اش صدایی بسیار دلپذیر دارد . نوع نر و ماده آن شبیه یکدیگرند . گیرلیتس خاکستری معمولا در اواخر پاییز تخم گذاری میکند . در صورت ترکیب آن با قناری ، چون از نظر ژنتیکی قوی تر از قناری است ، نوزادان به وجود آمده بیشتر خصوصیات او را به خود خواهند گرفت . می توان چنین نتیجه گیری کرد که صدای دلپذیر این پرنده به یمن ماتی رنگ پرها است .|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 مشخصات و خصوصيات قناری :
مشخصات و خصوصيات قناری :
به خانواده فينچ ها ( Passeres) پرنده ای از رسته گنجشکها ( Serinus ) قناری
در جزاير ( Serinus Canaria canaria) تعلق دارد . قناری وحشی ( Fingi llidae)
زندگی می کند . اين قناری از اغلب انواع ( Azoren) و آزورن ( Medeira) ماديرا
پرورشی کوچک تر بوده و طولش از منقار تا انتهای دم حدود ١٣ سانتيمتر است .
پرهای زرد خاص انواع اهلی ، در انواع پرورشی نيز يافت شده ولی شديدا با رنگهای
سبز زرد ، سبز و سياه مخلوط می باشد.ماده ها رنگ آميزی مات تری نسبت به نر ها داشته و
با نوع آفريقائی خويشاوندی ( Serinus Serinus ) خاکستری قهوه ای هستند.قناری اروپايی
نزديک دارد . آنها را می توان با هم جفت کرد و ماحصل آنها نيز تکثير پذير هستند .
زيستگاه طبيعی اين پرندگان کوچک مراتع سرسبز ، مزارع ميوه و دامنه هائی است که
دارای رستنی های اندکی هستند . در طبيعت منابع تغذيه بيشماری برای پرندگان وجود دارد
که گردآوردن آن برای پرنده ای در قفس کاری بس دشوار است . اين منابع از بسياری گياهان
و علفها از قبيل خانواده چليپائيان ، کانيها ، خشخاش و ارزن گرفته تا کرمها و نوزادان پروانه
ها همه نقش اساسی را در تغذيه حيوان به عهده می گيرند .
در حاليکه برای پرنده ايکه در قفس به سر می برد همه اختيارات در دست نگهدارنده آن
است و چيزی بيشتر از آنچه که در اختيارش گذارده می شود نمی تواند برگزيند .
در مورد آواز پرندگان وحشی و مقايسه آن با آواز انواع اهلی اختلاف عقيده وجود دارد .
برخی را عقيده بر آن است که اهلی ها خوش آواز ترند و عده ای ديگر عقيده ای عکس آن
را دارند .
زمان جفت گيری قناريها ی وحشی در وطنشان در محدوده اواسط بهمن تا اواسط فروردين
ماه آغاز می شود . در اين ماهها آواز نوع نر شدت می يابد .در اين زمان پرواز و جهش های
مخصوص جفت گيری همانگونه که در قناريهای اهلی مشاهده می شود ، به چشم می خورد
( آواز لاينقطع همراه با پرواز بين شاخه درختان ). به محض يافتن يک ماده آماده جفت و
جفت شدن ، ماده شروع به ساختن لانه خواهد کرد . برای اين منظور دو شاخه ای را نزديک
به تنه درختی در ارتفاع دو تا سه متر انتخاب می کند . لانه از اجزاء گياهان ، علوفه و مواد
نرم ديگر ساخته شده و داخل اين محيط نرم تا پنج تخم گذارده می شود .
قناريهای ماده به تنهايی سيزده روز تمام روی تخمها خواهند خوابيد .نوع نر در اين فاصله
تغذيه ماده را به عهده می گيرد . والدين هر دو در پرورش جوجه نقشی به عهده می گيرند .
معمولا در يکسال ٢ و حتی ٣ بار تخم گذاری و جوجه کشی انجام می شود . با مستقل شدن
جوجه های نوبت آخر، قناريها تشکيل گروههای بزرگی داده و برای پيدا کردن خوراک ،
زمستان را در اطراف جزاير قناری به جستجو می پردازند .
مرگ و مير قناريهای جوان بسيار زياد است . در حد فاصل تولد و روز استقلال کامل ،
فاصله زمانی پر مخاطره ای وجود دارد . تنها تعداد کمی به سن يکسالگی می رسند . البته اين
امر در پرندگان کوچک غير عادی نمی باشد . زنده ماندن والدين و دو تا از جوجه ها برای
بقاء نسل کافی است .
دشمنان قناری بسيارند ؛ پرندگان شکارچی ، پستانداران شکارچی و مارها از دشمنان
درجه اول نوزادان می باشند . بسياری نيز در اثر بدی آب و هوا در کوتاه مدت و يا سوانح
اولين پرواز به دام مرگ خواهند افتاد . از نظر رفتار شناسی قناری اصولا پرنده ای چندان
اجتماعی نيست . جفت به هنگام جفت گيری و تخم گذاری دارای منطقه مشخصی بوده و تحمل
قناری ديگری را در آن ندارد. اما پس از آن در پائيز ، پير و جوان تشکيل گروههای بزرگی
را می دهند . اين گروهها تنها در زمستان پايدار بوده و بيشتر تجمعی حفاظتی در مقابل
دشمنان می باشند . در زمان جفت گيری نيز هر کس جفت مطلوب را نيافت مانند برخی
قناريهای وحشی می تواند يکسال را بدون خانواده سپری کند . نتيجه آنکه شايد قناری ايده آل
ترين جانوران خانگی باشد ، زيرا بدون نگرانی درباره سرحال بودنش ، می توان مدتی
تنهايش گذارد . البته اين بدان معنی نمی باشد که همه چيز برای قناری بی تفاوت است .
جانوران هر قدر هم که غير اجتماعی باشند به برخی پديده های اطراف خو گرفته و از
آنها ياد می گيرند . قناری به زودی تشخيص خواهد داد که چه کسی به او آب و دانه ميدهد .
چه کسی به او دانه لذيذ می دهد و چه کسی همدم اوست . پرنده نياز به هيجان و تحول دارد .
بدين ترتيب بيدار، سرحال و نکته سنج می شود . لذا نزديکی شما با قناری بسيار مطلوبش
خواهد بود (مشروط بر اينکه با صدای ميز و يا صدای بلند تلويزيون موجب وحشت وی
نگرديد) .
اما رابطه نزديکی نظير آنچه بين مرغ عشق و انسان پديد می آيد ، هرگز بين انسان و
قناری به وجود نخواهد آمد .
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 کتاب های منتشر شده در زمینه پرورش قناری :
کتاب های منتشر شده در زمینه پرورش قناری :
راهنماي عملي پرورش و بيماريهاي قناري تاليف د کتر نريمان شيخي

قناري(نگهداري تغذيه و بيماريها) ترجمه دکتر علي فرشچي


قناري( پرندگان درقفس) ترجمه و تاليف غلامرضا وزيري الهي


پرندگان طلايه تاليف عباس شفيعي

پرورش و بيماريهاي قناري ترجمه وتاليف دکتر محمد کمالي


|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 
قناری لانکشایر
 

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 امتحان تخم قناري به اين ترتيب صورت مي گيرد:
معمولا 14 تا 15 روز طول مي كشد تا جوجه ها از تخم بيرون آيند. در اين مدت بايد غذاي ساده و هفته اي يكبار نيز غذاي تخم مرغي به قناري داده شود.
بعضي اوقات پرده داخلي تخم قناري به علت گرما و خشكي هواي اتاق به اندازه اي خشك مي شود كه جوجه قناري قادر به پاره كردن آن نمي باشد و در نتيجه نخواهد توانست تا از تخم بيرون آيد و تلف خواهد شد.
بعضي اوقات نيز نصف بدن جوجه از تخم خارج شده ولي به علت پرده خشك شده خلاصي جوجه به طور كامل از تخم عملي نمي شود در اين موقع برس كوچكي از پشم شتر را بايد در آب گرم فرو برده و با آن پرده داخلي تخم را تر نمود.
براي جلوگيري از اين پيشامد در روزهاي آخر ، همه روزه بايد قدري آب به كف اتاق قناريها پاشيده شده و يا يك ملافه خيس در آن آويزان كرد.
از صبح روز چهاردهم بايد منتظر خروج اولين جوجه از تخم باشيد. چنانچه تا عصر روز چهاردهم شكافي در تخمها مشاهده نشد بايد از تخمها امتحان به عمل آيد تا از خراب نشدن آنها مطمئن شويد.
امتحان تخم قناري به اين ترتيب صورت مي گيرد:
يك ورقه مقوا را كه يك طرف آن سياه رنگ باشد را برداشته و سوراخي _ كمي تنگ تر از قطر تخم قناري _ در آن ايجاد نماييد. اين ورقه را در دست چپ به طوري كه شست در طرف سياه آن قرار گيرد نگاه ميدارند سپس تخم قناري را با انگشت شست و سبابه دست راست برداشته و در مقابل سوراخ مقوا ، در برابر روشنايي نگاه داشته و به داخل آن نگاه كنيد. اگر تخم شفاف باشد دليل بر اين است كه تخم نطفه نداشته و اگر لك يا نقطه هاي تيره داشته باشد علامت آن است كه تخم به علتي فاسد شده است. اگر تخم سياه و حاجب ماوراء بود حتما داراي جوجه مي باشد. اين تخمهاي جوجه دار را به لانه بازگردانيد و تا صبح روز پانزدهم منتظر بمانيد. اگر تا آن موقع هم تخمها به حال خود باقي ماندند با يك چوب سر تيز و يا ته سوزن در سر پهن تخم ، يك سوراخ كوچك ايجاد نماييد و آن را به لانه بازگردانيد. يكي دو ساعت صبر كنيد . اگر پيشرفتي در سوراخ ايجاد شده در تخم حاصل نشد آنرا در امتداد نوك جوجه ، توسعه دهيد تا تمام نوك ظاهر شود و مجددا آن را به لانه بازگردانيد تا جوجه خودش را آزاد نمايد.
تخمي كه جوجه زنده يا مرده در آن دارد چنانچه در ظرف آب قرار دهيد ، تا نصفه در آب فرو مي رود. و اگر آنرا در روي سطح صافي قرار دهيد بر خلاف جاذبه زمين بر روي سر نوك تيز خود مي ايستد.
به هر حال بايد به اين نكته توجه كرد كه تا جايي كه ممكن است اجازه دهيم تا خود جوجه از تخم خارج شود و در صورت نياز تنها با سر پهن تخم جوجه عملي را انجام داد و هرگز با سر نوك تيز تخم ،كاري انجام ندهيم
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 عکس سهره نر
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 قناري ن‍ژاد يوركشاير (yorkshire):

قناري ن‍ژاد يوركشاير (yorkshire):

قناری يوركشاير به نام جنتلمن قناريها معروف شده است . هيكل برازنده و حركات محكم و با وقارش حقيقتا اورا شايسته داشتن چنين عنواني مي نمايد . در تربيت اين نژاد قناري زحمت زيادي كشيده شده است . وقتي كلوپ يوركشاير در سال 1894در كشور انگلستان تاسيس شد هيت مديره كلوپ يك شكل ايده آل از قناري يوركشاير ترسيم نمودند كه هدف تربيت كنندگان رسيدن به آن و مدرك قضات براي نمره دادن باشد . اين شكل از لحاظ كشيدگي و ظرافت شبيه به پرنده خوش آوازي بود كه تربيت كنندگان آن به ظرافت و باريكي  آن افتخار ميكردند و ميگفتند كه از حلقه انگشتر ميگذرد . قناري يوركشاير در اثرمساعي تربيت كنندگان نه تنها به غايت منظور رسيد بلكه از آن هم بهتر وزيباتر شد تا اينكه در سال 1946باشگاه قناري يوركشاير شكل جديدي ترسيم وتصويب كرد و به اطلاع عموم  تربيت كنندگان در دنيا  رسانيد .از محسنات اين نژاد داشتن سر مدور وصاف است كه با گردن قوي ومتناسب به بدن وصل ميشود .چشم های پرنده در مرکز سر قرار داشته وپرهای آن کوتاه - ابريشمی - پرپشت وچسبيده به بدن پرنده است . دم اين قناري بايد بلند وكشيده و بالهاي او به حد اعلا منظم و دربالاي دم با هم مماس باشند . اين نژاد از جمله قناريهای درشت ميباشد وطولش به ۱۷ ا لی ۱۹ سانتيمترميرسد .برای اولين بار در سال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشايردر انگلستان -  بلژيک و نروژ بوجود آمده است .اين نژاد به خوبی جوجه هايش را پرورش ميدهد ونيازی به قناری پرستار ندارد .در جفت كردن اين قناري  بايد دقت بيشتري به كار برد براي اينكه نقش مهم قناري نر در درقد واندازه جوجه ها است در صورتي كه تاثير قناري ماده در نوع و مرغوبي جنس جوجه ها  است . در ايران با توجه به اين مطلب در توليد قناري رسمي كشيده و بلند از قناري نر يوركشاير استفاده ميشود. در تغذيه جوجه ها نيز پرنده نر نسبت به ماده نقش مهم تری دارد واز اينرو ميتوان به پرنده ماده اجازه داد تا ۲ ا لی ۳ دوره تخم گذاری کند و وظیفه پرورش جوجه ها را به جفت او واگذار کرد .

 

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 روش پیشنهادی برای تکثیرسهره قناری

۱- یکی از بهترین سهره هایی که معمولا مورد توجه آنهایی هست که سهره قناری در مییارن سهره های سر سیاه است.
۲- پس از مست شدن سهره آنرا از دیگر سهره ها جدا نموده و مدتی سهره را بحال خود گذاشته تا خوب مست بشه و بعد از مدتی ماده هایی را که از قبل برای سهره گذاشته اید را در اطراف سهره بگذارید .ماده ها بهتره که قبلا جفت خورده باشد و ترد باشد.
۳-  بهترین موقع برای جفت گیری اواخر اردیبهشت است.
۴- قبل از جفت گیری مقداری پودر پسته به سهره دهید چون پسته تمایل به جفت گیری را در سهره افزایش میدهد. 
۵- سهره را مدتی در قفس بزرگ تر قرارداده  و بعد ماده را پیش نر بگذارید.
۶-  شب هنگام آنها را جفت بزنید.
۷- محل جفت گیری ساکت و بدون رفت و آمد باشد.
۸-  چهار روزبعد چال مناسبی را در قفس بگذارید و حتما ار پنبه طبیعی استفاده کنید.
۹- در این کار حوصله کنید و اگر تا 7 روز ماده تخم نگذاشت آنها را از هم جدا نکنید و حداقل 15 روز صبر دهید و فکر کنید این پرنده ها را ندارید.
۱۰- هم شاهدانه و هم تخم کتان را در 2 ظرف قراردهید وچندین ظرف آب و دانه اضافه هم برایشان بگذارید.
۱۱- ماده وقتی تخم گذاشت تخم ها را همان صبح با تخم خاکی عوض کنید.ممکنه سهره تخم ها را بشکنه. می توانید تخم ها را یکجا زیر پای ماده بگذارید یا اینکه زیر پای قناری دیگری قرار دهید .یادتون نره وقتی از حمال استفاده می کنید ماده ای را که با سهره جفت زده بودید را اجازه بدهید تا 15 روز روی تخم های خاکی بخوابه.

۱۲- بعد از اتمام تخم گذاری سهره را جدا و در محل دیگری نگه دارید و بعد از چند روز آنرا می توانید دوباره با ماده های دیگری جفت زد. اگر احیانا جفت نخورد سهره را با ماده های دیگری امتحان کنید .

۱۳- بهترین رنگ برای  سری اول رنگهایی تو مایه سبز و سرخ را پیشنهاد می کنم.
۱۴- البته بگم من تا حالا با این روش شاید حدود 150 سهره قناری در آوردم .البته کسانی بودن با سهره های نامرغوب هم تونستن سهره قناری بگیرن .
۱۵- دم ماده قناری را چیده و اطراف مخرجشان را نیز کوتاه کنید.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 عمده علل مرگ جنين قناری در مرحله پايانی رشد :

عمده علل مرگ جنين قناری در مرحله پايانی رشد :

۱- نوسان حرارتی و يا بلند شدن مکرر قناری ماده از روی تخم ( نامناسب وغير يکنواخت خوابيدن پرنده برروی تخم ها ) .

۲- رطوبت کم يا خيلی زياد اتاق نگهداری پرنده ها .

۳- ضعف وفقر تغذيه والدين .

۴- بيماری های مختلف ميکروبی

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰  |
 اصطلاحات

اصطلاحات

• آماده:

• به قناري نر مست و يا ماده مست آماده ميگويند.

• بيقوش:

• قناري موقومي بوده با صدايي بلندو زيبا كه بدليل كج بودن گردنش به بيقوش معروف شده بود (به كتاب پرندگان طلايه تاليف استاد ارجمند عباس شفيعي مراجعه شود).

• پررو:

• به قناري نري كه در هر مكاني مي آويزند بي محابا شروع به خواندن ميكند پررو اطلاق مي گردد .

• پرنرمه:

• پرهاي ريز و كوتاه اطراف سر و گردن پرنده است كه در زمان تولكي از بدن پرنده جدا ميشود.

• پس رفتن:

• در حين نزديك شدن به دوران توليد مثل اگر پرنده در حال آماده شدن در همان حالت بماند و به بلوغ نرسد و يا پرنده آماده ناگهان شروع به پرريزي نمايد و تا سال آينده بدون توليد بماند قناري پس رفته است .

• پس:

• به قسمت مخر ج و محوطه شكمي (پس )ميگويند .

• پشت دار:

• داراي نژاد اصيل و اجداد خوب .

• تاتي:

• در زمان جفتگيري و آميزش پرنده ماده سينه خود را به روي چوب مي چسباند و سرو دم را بسمت بالا مي آورد در اين هنگام بدن پرنده شكل منحني به خود ميگيرد به اين عمل ماده تاتي دادن ميگويند.

• تخم گرفته:

• به تخم نطفه داري كه بعد از 6 روز خوابيدن پرنده ماده در آن جنين تشكيل ميشود تخم گرفته ميگويند.

• تخم هرز:

• تخمهايي كه پرنده ماده در حا لت مستي وبدون وجود نر ميگذارد تخم هرز است.

• تور:

• به پرنده هايي كه در هنگام نزديك شدن به قفس آنها و يا در هنگام گرفتن آنها از ترس و بدون هدف و به قصد فرار خود را محكم به ديواره هاي قفس ميكوبند تور ميگويند.

• تولك:

• هر ساله در فصل تابستان پرهاي كهنه پرنده ها ريخته شده و بجاي آن پرهاي جديد ميرويد, گاهي در اثربيماري و ترس و يا تغيير رژيم غذايي نيز اين پديده بوقوع مي پيوندد كه تولك رفتن گفته ميشود.

• تيغ آله:

• در ابتداي شروع رويش پر در بدن جوجه ها پر هاي آنها شبيه به تيغ در جوجه تيغي ميباشد در اين حالت به جوجه ها تيغ آلو و يا تيغ آله ميگويند.

• جره:

• ريز نقش ترين پرنده از بين جوجه هاي يك جفت نر وماده را جره مينامند.

• جوجه كال:

• از زمانيكه بدن جوجه پوشيده از پر ميگردد تا زمانيكه بتواند از دانه هاي خشك تغذيه كند (كال )شناخته ميشود .

• جوجه گوشتي:

• به جوجه هاي تازه به دنيا آمده اي كه هيچ پري در بدنشان روييده نشده است اطلاق ميگردد .

• جيك مرد:

• جوجه اي كه درون تخم كليه اندامهاي بد نش كامل شده و مرده است را جيك مرد مينامند .

• چكيده:

• اگر جوجه قناري داراي پدري باشد كه موقوم ميخواند و جوجه توسط همان نر تغذيه شده باشد و موقوم را از زماني كه درون تخم بوده تا زماني كه بالغ ميشود زيرنظرهمان قناري نر آموزش ديده باشد و موقوم بخواند .به اين روش آموزش چكيده ميگويند .

• چسبنده:

• به روش آموزش جوجه ها از سن 25 روزگي به بعد توسط قناري موقوم و يا بوسيله نوار كاست را روش چسبنده گويند .

• حمال:

• آن دسته از قناري ها كه براي پرورش جوجه قنار يهاي گران قيمت و اصيل استفاده ميشوند به حمال معروفند .

• خنثي:

• هر گاه جنسيت پرنده نامشخص باشد آن پرنده خنثي است .معمولا اين كلمه را در مورد جوجه ها بكار ميبرند .

• دل زدن:

• سرعت تنفس پرنده را در هنگام بيماري و كسالت دل زدن ميگويند .

• دهن دار:

• در صورتي كه پرنده دوره آواز خواني را در كلاس موقوم گذرانده باشد ولي در آواز خود تكه اي از آواز رسمي داشته باشد دهن دار است اما موقوم نيست .

• ريزه خواني:

• صداي جوجه هايي كه هنوز آواز كاملي را فرا نگرفته اند و تنها مشغول به تمرين آواز هستند را ريزه خواني گويند .

• سر دهن دار:

• اگر قناري تنها ابتداي آواز را با صداي تقليدي از موقوم و يا مثلا بلبل آغاز كند و بقيه آواز را معمولي (رسمي) بخواند سردهن دار گفته ميشود .

• سرو ته دار:

• اندازه طول بدن قناري از سر تا انتهاي دم را بدون در نظر گرفتن بلندي پا و يا كلفتي بدن پرنده و يا حتي استيل پرنده سرو ته ميگويند به عبارتي به قناري هاي نژاد سنگين مانند يوركشاير سروته دار مي گويند .

• سوخته:

• قناريهاي(سبز ) تيره رنگي كه داراي زمينه رنگ قرمز خصوصا در ناحيه سينه سر و صورت هستند سوخته ناميده مي شوند.

• سينه زدن:

• رفتاري است در زمان لانه سازي قناري ماده و آن هنگامي است كه قناري ماده سينه خود را بر روي پنبه هاي محل تخمگذاري مي مالد و به آن فشار مي اورد تا شكل اوليه لانه بوجود آيد .

• شاه تخم:

• دوتعريف دارد :اول اينكه : به اولين تخم از اولين سري تخمگذاري شاه تخم ميگويند .دوم اينكه : اولين جوجه بدنيا آمده از اولين سري تخمگذاري نيز شاه تخم است .

• شق دهن:

• قناري هاي آواز خواني كه داراي صداي صاف و بلند و بسيار بم باشند را شق دهن مينامند.

• طعمه:

• پيدايش هر گونه غده ويا تومور و يا جمع شدن قسمتي از احشا داخلي (روده ها )پرنده به صورت توده اي انباشته در محوطه شكمي را كه مانع از توليد مثل ميگردد طعمه ميگويند .

• قرص خواني:

• قناري نري كه تمامي آوازش را با صداي رسا وبلند بخواند قرص خوان است .

• قناري گنگ:

• گاهي يك پرنده جوان پيش از رسيدن به سن بلوغ در شرايط نگهداري بدي قرار مي گيرد كه عوامل محيطي مختلف از جمله بيماريها و تغذيه و بي برنامگي در نور دهي نظم ساعت بيو لوژيكي پرنده را بر هم مي زند و باعث به بلوغ نرسيدن پرنده در سال اول زندگي ميشود . اگر در سال اول تولك رفتن اين معايب رفع نگردد موجب ميگردد كه پرنده دوران تولكي را ناقص پشت سر بگذارد و در سال دوم نيز به شرايط بلوغ نرسد در نتيجه بعلت كمبود و يا عدم ترشح هورمونهاي مورد نياز و اينكه دوسال پي در پي دستگاه تناسلي پرنده فعال نبوده است پرنده دچار نوعي بي تفاوتي و سر در گمي ميشود و در مقابل همنوعان خود خونسرد و بي علاقه و ترسو و گوشه گير ميگردد و خصوصيات جنسي خود را بطور طبيعي بروز نمي دهد اينگونه پرنده ها اگر موفق به خواندن شوند نميدانند براي چه مي خوانند و اگر مست شوند نمي دانند رفتار جنسي چيست و اگر با پرنده اي جفت اندازي شوند مدتي طول خواهد كشيد تا روش آميزش را فرا بگيرند به اينگونه پرنده ها گنگ مي گويند .

• قوام:

• نوعي مزايده بين دو شريك و يا بين يك فروشنده و چند خريدار ر خ ميدهد,در بين دوشريك با قيمت گذاري يكي از طرفين موفق به خريد ميگردد اما در بين يك فروشنده و چند خريدار اگر فروشنده شرط كند ميتواند در صورت تامين نشدن نظرش معامله را فسخ كند ,در غير اينصورت بايد به بالا ترين پيشنهاد رضايت بدهد.

• قيه:

• صداي جيك بلند و صاف قناري نر قبل از شروع به آواز را در قناري هاي موقوم ودهن دار قيه مينامند .

• كپه:

• لانه تخمگذاري قناري را كپه ميگويند .

• كرچي:

• حالتي راكه پرنده ماده بعد از بدنيا آمدن جوجه ها روي آنها مي خوابد و جهت تغذيه آنها اقدام نمي كند و باعث گرسنگي و مرگ آنها ميگردد كرچي ميگويند .

• كشيده بلند:

• قناري هاي استيل دار و پا داري كه داراي سروته خوب نيز باشند كشيده بلند نام دارند ,قناري كشيده بلند قناري رسمي مورد نظر قناري بازان نيست و خصوصياتي از نژادهاي ديگر نظير اخم و ابرو در آنها وجود دارد .

• كوتاه خواني (بزوار):

• به آواز جوجه هايي كه قسمتي از يك قطعه را با تن صداي ضعيف مي خواند بز وار گفته ميشود .

• كوتاه و بلند خواني:

• به آوازي كه در آن قسمتي از آواز بلند و قسمتي ديگر با صداي ضعيف تر خوانده ميشود كوتاه بلند خواني گفته ميشود .

• كهنه:

• پرنده كهنه پرنده اي است كه يكسال از عمرش گذشته باشد .

• لال:

• گاهي مادرزادي و گاهي بر اثر ترس يك پرنده نر نميخواند و يا صدايي از حنجره اش خارج نمي شودبه اينگونه قناري هاي نر لال مي گويند .

• لك تولك:

• اگر قبل از پايان دوران پرريز ي عاملي باعث پرريزي دوباره پرنده گردد پرنده لك تولك شده است .

• لون:

• هر سري تخمگذاري را يك لون مينامند .پرنده ماده در هر لون معمولا بين 3 تا 4تخم ميگذارد .

• لمبه :

• ماده قناري گاهي در اثر کمبود کلسيم و گاهي تخمگذاري زياد تخمهايي با پوسته نازک ميگذارد که ان را لمبه ميگويند .

• مست:

• مستي, دوره اي از زندگي پرنده را در بر مي گيرد كه هر سال يكبار تكرار ميشود .در اين دوره كه هنگام جفت يابي و توليد مثل پرندگان است ماده ها شروع به لانه سازي ميكنند و نر ها با ديدن ماده با آواز بلند نغمه سرايي مي كنند .

• ملخك:

• در زمان آمادگي ماده ها پرش هاي كوتاهي انجام مي دهند كه اين پرش ها با تعداد بال زدن هاي زيادي همراه ميباشد به اين نوع پرش ملخك گفته مي شود .

• موچول:

• پرنده اي را كه يك يا چند انگشت بسته همانند مشت بسته دارد موچول مينامند .

• موقوم:

• يا مقام نوعي آواز زيبا در رديفي خاص ميباشد كه قناري موقوم بايد آن رديف را فرا گرفته و به درستي اجرا نمايد.

• نرلاس:

• گاهي چند پرنده را از نظر ارزش مادي به دودسته مساوي تقسيم ميكنند اين عمل نرلاس كردن نام دارد .

• هفت تخم:

• مخلوطي از هفت دانه شامل كاهو ,كلم , شلغم ,خرفه ,ترب , بذرك ,شاهدانه را كه براي تقويت و تنوع در تغذيه استفاده ميشود هفت تخم مينامند .
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیستم شهریور ۱۳۹۰  |
 مشخصات قناري مورد پسند در ايران ( قناري رسمي )

مشخصات قناري مورد پسند در ايران ( قناري رسمي )            

• تنه كشيده و باريك با طول مناسب
• طول مناسب دم
• پاهاي بلند
• پرهاي صاف
• كله كوچك وداراي گردن نمايان
• بال چسبيده به تنه با طول مناسب
• زاويه ايست بين 45 تا 60 درجه
• عدم برآمدگي در ناحيه سينه پرنده
• نداشتن ابرو

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیستم شهریور ۱۳۹۰  |
 تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)
تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)
در این دوران علاوه بر دان معمولی که همان کتان و ارزن است هفته ای دو بار هفت تخم نیز در اختیار والدین و جوجه ها قرار دهید(البته جوجه ها تا حدود یک ماهگی توسط والدین تغذیه میشوند و تا دو ماهگی به خوردن دان سخت عادت میکنند)
از داروهای تقویتی مخصوص این دوره که در قسمت داروها معرفی شده اند استفاده شود
از هفته دوم از میوه جات و سبزیجات استفاده شود
از ابتدای صبح روز اول از دان نرم استفاده شود و تا دو ماهگی هر روز در اختیار جوجه ها قرار گیرد
از یک ماهگی به بعد از جوانه ها استفاده شود
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیستم شهریور ۱۳۹۰  |
 قناری و تمام دانستنی های آن
قناری و تمام دانستنی های آن
قناری و تمام دانستنی های آن
قناری را همه می شناسیم.پرنده ای که شهرت آن به آواز دلنشین وموزون آن است.البته زیبایی رنگهای این پرنده را نیز نباید فراموش کرد.رنگهای سبز(سوخته و چمنی)،دارچینی،سرخ،زرد، طلائی، سفید، طوسی و آهویی ازجمله این رنگ های این پرنده اند.اما قناری هایی با مخلوطی از این رنگها نیز هستند که به آنها ابلق گفته می شوند.اغلب قناری های ابلق با اختلات نژاد ها به وجود آمده اند.من از همین آغاز بحث از شما خواهشمندم که در نگهداری و تکثیر این پرنده نژاد آن را مورد توجه قرار دهید و به ساده ترین صورت می شود گفت که پرنده هایی را تهیه کنید که رنگ و فرم بدنی یکسانی داشته باشد(طوری که خواهر و برادر یا برادر و مادرو بالعکس نیز نباشند).متاسفانه به این موضوع در ایران توجهی نشده و حالا دغدغه ما و بسیاری از عشقباز ها اصلاح نژاد و باز گردانی درست این پرنده است.
در اغلب کشور ها پرورش این پرنده رواج دارد و به آن بهای زیادی می دهند.اما در تاریخچه ی این پرنده کشف و شناخت اولیه ی آن را به اسپانیایی ها نسبت داده اند.
انواع گوناگونی از این پرنده موجودند که مهمترین آنها عبارتند از:جیور،یورک( یا یورکشار)،فری و انواع معمولی آن که به نام رسمی مشهور اند.
نگهداری از این پرنده کار پیجیده ای نیست و بر خلاف تصور عام شما می توانید با نگهداری مطلوب ازآن در خانه از وجودش لذت برده و برای پرنده هم زندگی خوبی فراهم کنید.
|+| نوشته شده توسط محمدقناری در بیستم شهریور ۱۳۹۰  |
 
قناری رازا اسپانولا(Raza espanola) :
منشا آن کشور اسپانیا است و از سال ۱۹۴۸ وجود داشته ولی در سال ۱۹۵۶ به جامعه بین المللی معرفی شد. جثه او کوچک بوده و طولش به ۱۱ سانتی متر می رسد. استخوان بندی پنجه پای این نژاد بسیار ظریف و کوچک بوده و به همین جهت برای علامتگذاری آنها باید از حلقه پای کوچک (با قطری در حدود ۷/۲ میلی متر) استفاده کرد.


|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 برنامه غذایی سالیانه
فروردين ماه:
غذاي معمولي شامل سه چهارم تخم كتان و يك چهارم تخم كلم قمري مي باشد.
در مورد ماده قناريهايي كه بر روي تخم خوابيده اند بايد طبق آنچه در مورد تغذيه جوجه قناريها گفته شده عمل كرد.
ارديبهشت ماه:
رعايت نظافت قفس و لانه قناري
جدا كردن جوجه هاي بزرگ شده از پدر و مادر
ادامه برنامه تغذيه ي جوجه قناريها طبق آنچه قبلا گفته شده است
خرداد ماه:
در اين ماه دستور غذايي مانند ارديبهشت ماه مي باشد.
بررسي قفس و لوازم موجود در قفس قناريها و اطمينان از عدم وجود كنه قناري و اقدام براي نابود كردن آنها.
تير ماه:
براي قناريهايي كه هنوز داراي جوجه مي باشند بايد طبق دستور غذايي ارديبهشت ماه عمل نمود.
قناريهايي كه بايد غذا هاي رنگي مصرف كنند نيز هفته اي يكي دوبار از اين غذا بايد مصرف نمايند.
جوجه هاي دوره اول در اين ماه بايد در قفس پرواز قرار داده شوند. در اين ماه نبايد در فكر جوجه كشي باشيد. قناري ها نبايد در دوران جوجه كشي به پرريزان بيفتند بنابراين قناريهايي كه وظيفه پرورش و بزرگ كردن جوجه هاي خود را به پايان رسانيده اند بايد نر و ماده از يكديگر جدا شوند.
مرداد ماه :
در اين ماه بايد غذاي معمولي شامل سه قسمت تخم كتان و يك قسمت تخم كلم قمري باشد. و در هفته سه مرتبه به ميزان يك قاشق چايخوري دانه هاي مخلوط به جيره غذايي قناريها اضافه نمود.
همچنين مقدار كمي سبزيجات نيز بايد به جيره غذايي قناريها اضافه شود.
جوجه هاي قناري بايد همگي در قفس جداگانه نگهداري شوند. اضافه كردن يك داروي مقوي كه حاوي مواد آهني باشد ،كمك خوبي براي گذراندن دوره تولك خواهد بود.
تميز كردن و ضدعفوني نموده قفس و وسايل داخل آن نيز از وظايف اين ماه مي باشد.
شهريور ماه :
برنامه غذايي اين ماه نيز مانند ارديبهشت ماه مي باشد. همچنين مقدار غذاي رنگي قناريهايي كه دوره تولك آنها روبه پايان است بايد بتدريج كم شود.
مهر ماه :
به قناريهاي جوان كه دوران تولك خود را به پايان رسانيده اند ميتوان مقداري كمي غذاي سبزي داد و غذاي معمولي آنها همان سه قسمت تخم كتان و يك قسمت تخم كلم قمري و مقدار كمي دانه مخلوط مي باشد.
در اين ماه بررسي بدن قناريها براي اطمينان از عدم وجود كنه قناري لازم است. در صورت مشاهده كنه قناري بايد از داروي مخصوص آن براي از بين بردن كنه ها استفاده شود.
آبان ماه :
تمام قناريها در اين ماه دوران تولك خود را به پايان رسانيده اند و غذاي رنگي بايد بتدريج قطع شود.
جيره غذايي در اين ماه نيز مانند ماه قبل مي باشد.
آذر ماه :
برنامه غذايي در اين ماه علاوه بر غذاي معمولي ماه گذشته ، مقدار كمي سيب شيرين و سبزي مي باشد كه به طور يك روز در ميان ميتوان به قناريها داد. تغذيه با غذاي نرم بايد قطع شود مگر به قناريهايي كه ضعيف و ناتوان باشند.
اتاق قناريها نيز بايد بر عليه حشرات و كنه قناري ضد عفوني شود. براي قناريها نيز بايد ظرف آب تمييز قرار داده شود تا بتوانند در آن حمام كنند.
دي ماه :
رژيم غذايي اين ماه همان سه چهارم تخم كتان و يك چهارم تخم كلم قمري مي باشد. به ماده قناريها نيز بهتر است يك قاشق مربا خوري تخم منداب در هفته دو مرتبه داده شود . اين كار از پيچيدن تخم در شكم قناري جلوگيري مي كند.
علاوه بر جيره معمولي ، يك روز در ميان يك قاشق چاي خوري از دانه هاي مخلوط نيز داده شود. قدري برگ كاهو و مختصري سيب شيرين در هفته سه مرتبه بايد به همه قناريها داده شود. بديهي است روزي كه به قناريها ميوه داده مي شود ، سبزي لزومي ندارد. پوست تخم مرغ كاملا خشك و يا صدف خرد شده در كف قفس بايد هميشه موجود باشد.
براي قناريها ضعيف روزي يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي لازم است.
بهمن ماه:
در اوايل اين ماه قناريها بايد از نظر سلامت و نيروي بدني مورد توجه قرار گيرند. در صورت لاغر بودن علاوه بر غذاي ماه قبل بايد يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي به آنها داده شود.
نظافت اتاق و قفس قناريها نيز بايد در اين ماه مورد توجه قرار گيرد.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 طرزتهیه غذای رنگی

 

یک قاشق چای خوری فلفل قرمز شیرین + 10 قاشق چایخوری بیسکوئیت یا ارد سخاری

+ تخم مرغ آب پز رنده شده + هویج رنده شده +مقداری عسل برای تحریک قناری به خوردن این غذا

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 خواص میوه ها و سبزیجات

خواص میوه ها و سبزیجات

 در استفاده از سبزيجات و ميوه ها بايد توجه داشت كه قبل از استفاده ، آنها را كاملا شسته و تمييز كرده و ورطوبت آنها گرفته شود. سبزيجات و ميوه ها بايد بدون لك بوده و مانده و پلاسيده نباشند.
ميوه ها و سبزيجات را ميتوان هفته اي يك تا دو بار در جيره غذايي قناريها استفاده كرد.
جوانه ها كامل ترين و حيات بخش ترين غذاها هستند. دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ويتامينها و پروتئين ها ، املاح معدني غني ، كربوهيدراتها و قندهاي طبيعي شده و براي مصرف قناريها و مخصوصا جوجه هاي يكماهه بسيار مفيد هستند.


مصرف سبزيجات و ميوه هاي تازه نيز در جيره غذايي قناري بايد وجود داشته باشد اما طبق يك برنامه منظم


برگ كاهوي بدون رطوبت تامين كننده كلسيم و آهن و اشتها آور و ضد يبوست مي باشد. برگ كاهو طبيعتي سرد دارد.


برگ تازه و جوان اسفناج ،‌ طبيعتي معتدل داشته و تامين كننده آهن و ضد يبوست مي باشد.


برگ و ساقه كرفس نيز طبيعتي گرم داشته و حاوي سديم ، پتاسيم و كلسيم مي باشد و به مقدار كم به قناريها داده مي شود.


برگ گشنيز تازه طبيعتي سرد داشته و حاوي ويتامين C و A و املاح معدني مي باشد.


برگ تيزك شاهي نيز طبيعتي گرم دارد و حاوي ويتامين C ، كلسيم و يد بوده و ضد آسم مي باشد.


برگ تيزك آبي نيز همان خاصيت تيزك شاهي را دارد اما مقدار يد آن بيشتر مي باشد و در درمان برونشيت و آسم بسيار مفيد است.


سيب درختي شيرين طبيعتي معتدل دارد و سرشار از ويتامينهاي گوناگون بوده و در درمان يبوست و اسهال مفيد است


گلابي طبيعتي معتدل داشته و مملو از ويتامين ها و املاح معدني مي باشد.


پرتقال شيرين طبيعتي معتدل دارد و حاوي ويتامين C و املاح معدني مي باشد و در بهبود و درمان بيماري آسم و سرماخوردگي و برونشيت ميتوان از آن استفاده كرد.


هويج تازه طبيعتي گرم دارد و سرشار از ويتامين A و املاح معدني و رنگدانه است كه جلا دهنده پرهاي قناري مي باشد.


چنانچه مقداري پوست خشك شده ي تخم مرغ را كوبيده و هر 15 روز كمي از آن را به قناريها بدهيد باعث مي شود تا علاوه بر صحت مزاج ، قناريها ي ماده در فصل تخم گذاري ، تخم بدون پوسته نگذارند و به يبوست نيز مبتلا نشوند.

 

 

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 نحوه ساخت دانه تقویتی

 

مقدار دانه ) برحسب گرم)

نوع دانه ) )

 ۶۲۵

تخم کاهو

۲۵۰

تخم شلغم

۱۲۵

تخم کلم

۲۵۰

تخم خرفه

۱۰۰

تخم ترب

۱۰۰

تخم بذرک

۵۰

شاهدانه خام

 

                    دو هفته قبل از تخم گذاری زمانی که قناریها را میخواهید جفت بیاندازید

                                             دانه زیر را نیز به دان تقویتی اضافه کنید     

    

۵۰

تخم منداب

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 درموردقناری

آواز قناري

 

برخي براي اينکه قناري خوش صدا داشته باشند جوجه قناري را از ابتدا آموزش مي دهند تا درست و زيبا خواندن را ياد بگيرد. براي آموزش دو راه وجود دارد يکي اينکه بوسيله يک قناري خوش صدا اين کار انجام شود، قفس قناري  خوش صدا را نزديک جوجه قناري قرار دهيد و بقيه قناريها را از آن محل دور کنيد تا جوجه قناري فقط صداي استاد خود را بشنود و ياد بگيرد . راه دوم بوسيله نوار ضبط صوت است ، به اين صورت که بوسيله يک تايمر که به ضبط صوت وصل شده نوار يک قناري خوش صدا در فواصل معين به گوش جوجه قناري مي رسد و او اين نوع خواندن را ياد مي گيرد در هر دو مورد آموزش نکته مهم اينست که جوجه غير از صداي مورد نظر صداي قناري يا پرندگان ديگر را ياد نگيرد.

بهترين دوران در تقويت صداي قناري دوران جوجگي اين پرنده است هر طور که در این دوران یاد بگیرد بخونه در نحوه خوندن قناری موندگارتره. مثل بچه آدم که هرطور تو بچگی کلمات رو یاد بگیره همونطور حرف می زنه. عربی یاد بگیره یا فارسی یا ترکی یا .... همونجور حرف می زنه.
پس اگه می خواین جوجه ها زیبا بخونن لازمه که در محیطی یا یک قناری خوش آواز اونها رو قرار بدین تا از صدای اون تقلید کنن ، و یا اینکه نوار صدای قناری واسشون بذارین . و دیگه هیچ صدای دیگه ای رو نشنون
.


البته عده ای علاقه دارن که صدای دیگر پرندگان هم در نغمه های قناری قرار بگیره. شما سعی کنین که از نغمه های معروف و ملایم و عامه پسند استفاده کنین موضوع دیگه در تقویت صدای قناری تقویت حنجره قناری و دقت در نوع غذا و تغذیه قناری است
.دادن دانه های پرچربی اصلا برای قناری خوب نیست از طرفی سبزیجاتی مثله برگ اسفناج برای این کار  مناسب است.


حتما تاکنون مشاهده کرده اید که یک قناری در مدت طولانی می خواند ولی قناری دیگری تا شروع به خوندن می کند در چند ثانیه خواندنش را رها می کند مثله آدمهاییه که نفس تنگی و آسم دارن. . پس مراقب قناریهای خود باشین که نه چاق شن و نه دچار سرماخوردگی . چون این دو و البته عوامل دیگه ای باعث تنگی نفس در قناری می شه و قناری هر چه قدرهم زیبا بخونه اما نفس نداشته باشه زیبایی صدایش احساس نخواهد شد.

                                              خريد قناري

براي خريد قناري حتما" از پرنده فروشي هايي كه مغازه تميز دارند خريد نماييد. شناخت قناري سالم بسيار آسان است در وحله اول , چشمهايش آبكي يا قي كرده نباشد و پاهايش بدون ورم و بدون پوست اضافه باشد. بالهايش افتاده نباشد و پرها. صاف و براق باشد.و در وحله دوم , از قفس فاصله بگيريد اگر قناري مريض باشد حالت پف كرده به خود مي گيرد و يا سرش را لاي بالهايش مي كند و اگر يك قناري به كف قفس رفت و در يك گوشه كز كرد بدانيد كه به درد نميخورد و سالم نيست.

|+| نوشته شده توسط محمدقناری در نوزدهم شهریور ۱۳۹۰  |
 
 
 
بالا